O ovčí vlně

 

  • 1/ Něco málo o ovčí vlně

Ovce patří k nejstarším hospodářským zvířatům. Vlnu se lidé naučili spřádat asi 4000 let Př. nl. Ovčí vlnu je možno označit jako nejstarší textilní materiál, z kterého člověk vyrábí oblečení.

První závod na vlnu byl založen v roce 50 nl v Anglii ve Winchesteru Římany. V roce 1797 Britové přivezli 13 ovcí Merino do Austrálie a tak začal v zemi ,,ovčí,, průmysl.

Na světě existuje 40 různých plemen ovcí, produkující odhadem 200 druhů vlny s různými standardy. Hlavní producenti vlny na světě jsou Austrálie, Argentina, Čína a Jižní Afrika.

  • 2/ Výroba ovčí vlny

Zpracování vlny zahrnuje několik kroků. Nejprve přichází stříhání, následuje třídění a klasifikace, předení příze a nakonec tkanina.

Ve většině částí světa, jsou ovce stříhané jednou za rok, na začátku jara nebo začátkem léta. Nejlepší vlna přijde z ramen a po stranách ovcí.

  • 3/ Ovčí vlna v zimě hřeje a v létě chladí

Pouze ovčí vlna za chladného počasí hřeje a v létě chladí. Touto vlastností nedisponují žádné textilie ze syntetických ani rostlinných materiálů. Tedy ani hedvábí, ani bavlna.

Tato termoregulační schopností ovčí vlny spočívá v tom, že základní stavební prvek je bílkovina kreatin, jehož struktura je podobná stavbě tašek na střeše, díky čemuž vytváří izolační vrstvu , která odolává výkyvům teplot. Rovněž lůžkoviny z ovčí vlny jsou termoregulační. Přizpůsobují se tělesné teplotě a nedochází tak k nadměrnému pocení během léta a naopak v zimě dokonalé izoluje od okolního chladu. Z vlny se také vyrábějí velmi oblíbené vesty, bundy, domácí obuv, čepice i rukavice.

  • 4/ Ovčí vlna ochrání před vlhkostí

Ovčí rouno vstřebává vodu a přitom je na dotyk suché. Naopak v suchém prostředí se ovčí vlna snadno zbaví pohlcené vlhkosti. Pro srovnání ovčí vlna pohltí 35 % vlhkosti, bavlna 8 % a syntetické vlákno jen kolem 3 %. Proto je vlněné oblečení velmi oblíbené. Výborně pohlcuje pot a ihned jej vypařuje pryč.

  • 5/ Ovčí vlna obsahuje lanolín

Vlákna ovčí vlny jsou obalená voskem lanolínem , který ji chrání před znečištěním bakteriemi a jinými škodlivými mikroorganismy. Díky lanolínu je ovčí vlna rovněž antistatická – odpuzuje prach, roztoče a jejích exkrementy. Lanolín má také uklidňující účinky na pokožku.

  • 6/ Ovčí vlna je trvanlivá a praktická

Vlněné vlákno vydrží i 20 000 ohnutí, aniž by se zlomilo. Díky této schopnosti je vlna trvanlivá. I po dlouhodobém užívání je zachován dobrý vzhled a kvalita. Je také odolná proti znečištění a snadno se čistí.

  • 7/ Ovčí vlna je zdravá

Ovčí vlna zmírňuje migrénu, bolesti svalů, šlach a kloubů. Příznivě působí na hemeroidy, ledviny a močové cesty. Doporučuje se při nervových a gynekologických onemocněních. Je také vhodná pro astmatiky, alergiky a revmatiky.